تکمیلی: مرگ یک زندانی بر اثر شکنجه در زندان امیرآباد گرگان

بامداد روز گذشته یک زندانی بر اثر شکنجه پرسنل زندان امیرآباد گرگان جان باخت. توهرا به اسامی عامران و عاملان این حادثه دست یافته که در این گزارش می‌آید.

به گزارش توهرا، فعالان حقوق بشر ترکمن‌صحرا، بامداد روز چهارشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۹ یک زندانی به نام «محمد دوجی» که بایت درگیری به احکام زندان محکوم شده بود، بر اثر شکنجه پرسنل زندان جان خود را از دست داد.

هویت پرسنل های زندان امیرآباد گرگان که در شکنجه کردن این شهروند نقش داشته‌اند «ابوذر عموزاد»، افسرنگهبان، «احمد ریاحی» رئیس اندرزگاه 2 و «ابوذر قجر» رئیس یگان حفاظت زندان امیرآباد گرگان توسط توهرا تایید شده است.

یکی از زندانیان با نام مستعار حسن که نخواست هویت خود را فاش کند در گفتگو با توهرا گفته بود: «در زندان درگیری صورت گرفت و افسر نگهبانان برای تنبیه محمد لباس هایش را درآوردند و بصورت عریان دست و پایش را پای بند و دست بند زدند و از سقف زندان در سرمای زمستان آویزانش کردند و کتک زدند تا از هوش برود، آب سرد میریختند تا تنبیه شود و اینها همگی مقابل چشمان ما زندانیان برای درس عبرت صورت می‌گرفت که متاسفانه بامداد امروز دیگر نتوانست شکنجه ها را تحمل کند.»

این زندانی در ادامه گفت که جو زندان از بامداد امروز بسیار امنیتی است و مسئولان برای زندانیان محدودیت هایی اعمال کردند، از این رو تاکنون برای هیچ یک از زندانیانی که حکم آزادی آنان ابلاغ شده حق خروج از زندان داده نشده است.

محمد دوجی ۱۹ ساله، اهل روستای اودک دوجی از توابع شهرستان آق‌قلا است که به اتهام درگیری به سه سال زندان محکوم شده بود و دوران محکومیت خود را در اندرزگاه 2 زندان امیرآباد گرگان می‌گذراند.