خودسوزی زن ترکمن بواسطه پیام تلگرامی

توهرا-یک زن در شهرستان بندرترکمن به واسطه پیامی در فضای مجازی خودسوزی کرده است

به گزارش توهرا ،فعالان حقوق بشر ترکمن صحرا به نقل از خبرگزاری تسنیم، وحید صاحبکاران در حاشیه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر گرگان در جمع خبرنگاران از شناسایی کانال متخلف تحت عنوان “کانال تلگرامی خوب‎های گلستان” خبر داد و اظهار داشت: 6 نفر از اعضای این کانال شناسایی شدند و این افراد سن کمی دارند و از سر کنجکاوی و عدم آگاهی از جرم بودن اقدامات خود دست به انتشار مطالب این کانال زده بودند و این افراد به دادسرا برای توجیح اعزام شدند.

وی افزود: در این کانال از تصاویر اشرار و افراد با سلاح شکاری استفاده می‎کردند که سبب دلهره کاربران می‎شد.

سرپرست پلیس فتا استان گلستان با بیان اینکه فردی درباره انتشار عکس‎های مدلینگ و انتشار عکس خانم‎ها و مردان در ماه گذشته دستگیر شدند، گفت: این فرد آتلیه غیرمجاز داشت و تصاویری که از مشتریان خود می‎گرفت را بدون اجازه در فضای مجازی منتشر می‎کرد و پس از بازداشت و بررسی ابزار و تجهیزات این فرد، 170 هزار عکس و بیش از یک‌هزار فیلم از آتلیه این فرد بدون توجه به نکات امنیتی و اطلاعاتی کشف شد.

وی از پرونده تهدید به خانم‎های جوان با 15 فقره مراجعه قانونی در استان گلستان اشاره کرد و گفت: این فرد با انتشار تصاویر شخصی فردی تهدید می‎کند که آن را در شبکه اجتماعی پخش خواهد کرد و اگر می‎خواهید پخش نشود باید مبالغی را پرداخت کنید.

سرپرست پلیس فتا استان گلستان تاکید کرد: متاسفانه چند ماه گذاشته چندین برداشت غیرمجاز داشتیم که بیشتر از حساب پدر و مادر و خویشاوندها بود و مواردی مانند برداشت 40 میلیون تومان از حساب برای شرکت در سایت شرط‌‎بندی، برداشت غیرمجاز برای بازی‎های رایانه‎ای و برداشت 6 میلیونی برای خرید اینترنتی را می‎توان اشاره کرد.

وی به پرونده اخاذی از خانم گنبدی اشاره کرد و گفت: فردی مدعی این بود که تصاویر خصوصی و شخصی از این خانم دارد و با پیامی این خانم را تهدید کرده بود که اگر به خواسته نامشروع و پرداخت پول اقدام نکند تصاویرش را در شبکه‎های اجتماعی منتشر خواهد کرد و در هنگام بازداشت 2 میلیارد و 300 میلیون ریال وجه نقد از شاکی کشف شد.

سرپرست پلیس فتا استان گلستان به خودسوزی خانمی به واسطه پیامی در فضای مجازی در شهرستان بندرترکمن اشاره کرد و گفت: سال گذشته دو نوجوان و جوان 18 و 22 ساله به واسطه ارتباط در فضای مجازی و پیامی که رد و بدل کرده، یکی از آنها به قتل رسید‌.

صاحبکاران افزود: افزایش تعامل به کارگیری ظرفیت سازمان‎ها و نهادهای تاثیرگذار، تخصیص بخشی از بودجه فرهنگی و اجتماعی سازمان‎ها، استفاده از ظرفیت تلویزیون شهری و اطلاع‌رسانی قوانین نکته مهمی است که به دستگاه‎های اجرایی برای کاهش جرائم اینترنتی پیشنهاد می‎کنیم.

وی افزود: هیچ دستگاهی به اندازه ما در حوزه فضای مجازی ورود پیدا نکرده و در 9 ماه سال 1395 برنامه‎های آموزشی زیادی برگزار کردیم.

سرپرست پلیس فتا استان گلستان تاکید کرد: تائید کانال و یا گروه‎ها بر عهده ما نیست و مردم خود باید تشخیص ‎دهند که کدام کانال خوب و کدام کانال غیرقانونی است.

صاحبکاران بیان داشت: عدم همکاری سازمان‎ها و ارگان‎ها و عدم ناآگاهی، افزایش تعداد کاربران، افزایش نفوذ اینترنت، افزایش تکنولوژی، افزایش کاربران و استفاده از شبکه‎های مجازی سبب شده که جرائم اینترنتی افزایش پیدا کند.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *