رنج نامه ی دختر جوان ترکمن

دختر جوان تورکمن یک تنه و تنها ، بدون هیچ حمایت مالی به تنهایی از خواهر و برادر معلول و پدر بزرگ آلزایمری و مادر پیرش مراقبت می کند.
ساحل گمیشان ، در شرایطی که بسیاری از خانواده ها حتی یک معلول و سالمند را نمی توانند نگهداری کنند یا نمی خواهند با هرچیز دیگر و به مراکز بهزیستی و سالمندان می سپارند شیر زن تورکمن در روستای چارقلی بیش از ۴۰ سال است که به تنهایی از دو فرزند معلول خود که هردو دست و پا ندارند وبرای انجام همه امورات خود صد درصد وابسته هستند نگهداری می کند
خانم ترکی خودش می گوید ۶۵ سال دارد ولی به خاطر سالها پرستاری از دو فرزند معلول شدید جسمی حرکتی کاملا خمیده و شکسته شده است و سنش خیلی بیشتر از این حرفها نشان می دهد و حالا ۱۰ سالی است که به شدت از کمر درد رنج می برد و دیگر قادر به انجام کارهای فرزندان خود نیست.
این خواهر فداکار می گوید : ۱۰ ساله پیش وقتی قرار بود ازدواج کنم با همسرم که پسرعمه ام است شرط کردم تنها به این شرط حاضر به ازدواج هستم که هرروز از خواهر و برادرم مراقبت کنم و او پذیرفت و حالا هر روز صبح زود به خانه پدرم می آیم و تا شب از دو خواهر و برادرم و پدربزرگم مراقبت می کنم و هرشب خسته و در حالی که هنوز می دانم به من نیاز دارند ، به خانه باز می گردم.
مادرم هیچ درآمدی ندارد / حتی بیمه هم نیست / ما حتی توان خرید پوشک برای این سه نفر را نداریم / حتی حق پرستاری هم به ما نمی دهند/اگر درآمدی داشتم می توانستم بهتر به آنها رسیدگی کنم
و اما بشنوید از قصه پر غصه غفلت مسئولین و خیرین در کشوری مسلمان
ترکی ادامه داد: پدرم کارگر و بی سواد بود و تحت پوشش هیچ بیمه ای هم نبود و تقریبا یک سال و نیم گذشته به رحمت خدا رفت ما را تنها گذاشت و از آن به بعد بود که پدربزرگم هم که با ما زندگی می کند آلزایمر گرفت و روز به روز حالش بدتر شد تا امروز که کاملا زمین گیر شده است.
دو برادرم که ازدواج کرده اند چوپانی و کارگری می کنند و در مخارج به مادرم کمک می کنند البته چون خودشان هم صاحب زن و فرزند هستند و درآمد چندانی هم ندارند نمی توانند کمک زیادی به مادرم کنند.
من به تنهایی کارهای تمیز کردن این سه نفر را انجام می دهم با همان روشهای سخت قدیم چون هزینه خرید پوشک را نداریم
گوشه حیاط فضایی را برای حمام رابعه و ابوذر درست کرده ایم و با آفتابه به سختی حمامشان می کنم.
می گویند حق پرستاری فقط به قطع نخاعی ها تعلق می گیرد ، خواهر و برادر من که کامل بی حرکتند و از قطع نخا عی ها هم زندگی سخت تری دارند …

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *