خطر تخریب بیش از ۱۰۰ واحد مسکونی شهرفراغی کلاله در گلستان را تهدید می کند

 

افزون بر۱۰۰ خانوار از اهالی شهرفراغی شهرستان کلاله در شرق تورکمن صحرا که از تجمیع روستاهای پیشکمر، زابلی آباد و ۱۰ روستای سیلزده شکل گرفته است، به دلیل ترک برداشتن دیوار واحدهای مسکونی آنان و احتمال تخریب آنها؛ در وحشت و نگرانی بسر می برند

به گزارش توهرا -ارگان خبری فعالان حقوق بشر تورکمن صحرا –
جمعی از اهالی شهر فراغی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، ضمن نشان دادن دیوارهای ترک خورده خانه های خود، اظهار داشتند: از چهار سال پیش به مرور در برخی از محلات شهر، همزمان با نشست زمین در تعدادی از واحدهای مسکونی ضمن پیدا شدن ترک های کوچک و بزرگ در دیوارها، به هنگام خواب و استراحت ساکنین بخصوص شب ها، صدای جابجایی دیوارها به گوش می رسد. به گفته آنان، از چند ماه پیش این موضوع با ادامه ترک خوردگی و جابجایی دیوار خانه ها بیش از پیش نگرانی مردم را افزایش داد و ناخواسته این سئوال در اذهان مطرح می شد که آیا مسائل، مشکلات و مصیبت های سیل های سال ۸۴ را به شکلی دیگر تجربه خواهیم کرد؟

رئیس شورای اسلامی شهر فراغی در مورد علل و انگیزه های اصلی جانمایی و جابجایی روستاهای سیل زده در این محل گفت: نهم و بیستم مردادماه ۱۳۸۴دو سیلاب در دو مسیر مسکونی از توابع شهرستان های همجوار کلاله و مراوه تپه جاری شد که این سیل ها علاوه بر تخریب منازل مسکونی، تاسیسات کشاورزی، دامپروری و وارد آوردن خسارات دیگر، جمعی از اهالی روستاهای منطقه را نیـز قربانی خود کرد. رجب محمد عیدی افزود: مسئولان و کارشناسان مسیرهای یاد شده را برای اسکان دوباره اهالی خطرناک تشخیص داده و محل های جدیدی را برای جابجایی روستاها جانمایی کردند که یکی از این محل ها که برای مدتی به سایت پیشکمر معروف شده بود، مرتع و بخشی از زمین های کشاورزی روستای پیشکمر بود که مقرر شد در این محل ۱۰ روستای سیل زده اسکان یابند.

وی همچنین گفت: در سایت پیشکمر اهالی روستاهای مذکور با تسهیلات بانکی و کمک بلاعوض دولت، تحت نظر کارشناسان اقدام به احداث واحدهای مسکونی کرده و اسکان یافتند. عیدی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته ازسوی استانداری و وزارت کشور، بهمن ماه ۹۱با تصویب هیئت دولت سایت پیشکمر ارتقا یافت و شهرجدیدی تحت عنوان فراغی تاسیس شد. وی خاطرنشان کرد: تا پنج سال بعد از اسکان اهالی، خبری از نشست زمین و ترک برداشتن دیوار واحدهای مسکونی نبود اما از سال ۱۳۹۱ به بعد تعدادی از واحدها ترک های جزئی برداشتند اما سالهای بعد بخصوص در چندماه اخیـر با نشست زمین، جابجایی و ترک دیوارها عمیق تر و خطرناک تر شدند.

حسن محمدی از محله قپان شهر فراغی نیز گفت: دیوارهای داخلی و خارجی منزل مسکونی ام ترک های عمیقی برداشته و در آستانه تخریب قرار دارد. وی افزود: با صدای وحشتناک جابجایی دیوارهای ترک برداشته ازخواب بیدارشده، اهل خانواده را وحشت زده به بیرون از اتاق ها هدایت می کنم. محمدی همچنین گفت: نشست زمین و ترک برداشتن دیوار برخی واحدهای مسکونی این شهر به مرحله بحرانی رسیده و از مسئولان انتظارداریم، تا خانه های مردم برسرشان خراب نشده، اقدامات لازم را به عمل آورند.

جمشید سیدی از محله سیدلر شهر فراغی نیز گفت: جمعی از اهالی این شهر به خاطر نشست زمین وترک برداشتن دیوار منازل مسکونی خود در نگرانی به سر می برند. وی ادامه داد: اهالی مشکلات و مسائل خودرا به شهرداری و اعضای شورای اسلامی منتقل می کنند، آنها نیز موضوع نشست زمین در برخی نقاط شهر و در آستانه تخریب قرار گرفتن خانه های مردم را به شکل حضوری وکتبی با مسئولان مرتبط در میان گذاشته اند اما متاسفانه تاکنون در جهت کمک به حل این موضوع که به مرجله حادی رسیده ، اقدامی صورت نگرفته است.

شهردار شهر فراغی نیز در گفت و گو با ایرنا با ابراز نگرانی از شرایط حاکم بر واحدهای مسکونی که در مسیر نشست زمین قرار دارند، گفت: این شهر با یک هزار و ۳۳۰ خانوار ، هفت هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد . ابراهیم حسین زاده افزود: موضوع ترک برداشتن منازل مسکونی و خطر تخریب برخی از واحدها ، جمعی از اهالی این شهر را با وحشت و نگرانی روبرو کرده است. وی اظهار داشت: ۱۳۰ واحد در مسیر نشست زمین و ترک برداشتن دیوارها قرار دارند و برخی از این واحدها در شرایط خطرناکی قرار دارند. وی گفت: با وجود این وضعیت، ساکنین واحدهای آسیب دیده چون محل اسکان دیگری ندارند در منازلی زندگی می کنند که شب ها با جابجایی دیوارها صداهای وحشتناکی از آن به گوش می رسد و با نگرانی و وحشت شب را به صبح می رسانند.

شهردار فراعی تصریح کرد: با توجه به این امـر بر اساس وظیفه ای که داشتیم، موضوع را به ادارات مسئول منعکس کردیم و خواستار رسیدگی فوری و مساعدت شدیم حتی رئیس شورای مرکزی مدیریت بحران وزارت کشور نیز در سفری که به منطقه داشتند نشست زمین ، ترک برداشتن و خطر تخریب واحدهای مسکونی بخشی از شهر فراغی را به همراه کارشناسان و مسئولان شهرستان و استان مشاهده کرده و قول داده اند که موضوع را در اسرع وقت پیگیری خواهند کرد. وی نامه رسمی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان به شهرداری مبنی بر موافقت مدیریت بحران استان با تامین اعتبار مطالعه نشست زمین و ترک برداشتن دیوار ساختمان های مسکونی این شهر را تازه ترین تحول در این خصوص اعلام کرد.

حسین زاده افزود: با هماهنگی شورای اسلامی شهرفراغی، در اسرع وقت کارهای مطالعاتی واجرایی موضوع نشست زمین و آسیب های وارده به خانه های مردم این شهر انجام خواهد شد. شهر فراغی از توابع شهرستان کلاله با افزون بر هفت هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت در۲۳کیلومتری شمال شرقی مرکز این شهرستان، قرار دارد.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *