افزایش فشار نهادهای امنیتی: دست‌کم 6 فعال ترکمن احضار شدند

گزارش ها از ایران حاکی است که نهادهای امنیتی طی روزهای گذشته در شهرستان‌های گنبدکاووس و آق‌قلا شماری از فعالان ترکمن را احضار کردند.

به گزارش توهرا، فعالان حقوق بشر ترکمن صحرا، اداره اطلاعات گنبد و گرگان طی روز های گذشته دست‌کم 6 فعال ترکمن را احضار کرده است.

بر پایه اطلاعاتی که به دست توهرا رسیده، «حامد پورمند»، «حامد قزل»، «مهدی بیات»، «عزیز مهری»، «مهربان سلاق» و «ناصر توسلی» از جمله شش کنشگر مدنی ترکمن هستند که به مراکز امنیتی استان گلستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.

از میان این افراد، «حامد پورمند» خبرنگار ورزشی و «ناصر توسلی» خبرنگار وبسایت ترکمن نیوز هستند.

ناصر توسلی و مهربان سلاق که هردو ساکن شهرستان آق قلا هستند به اداره اطلاعات شهرستان گرگان و باقی کنشگران مدنی نیز به اداره اطلاعات شهرستان گنبدکاووس احضار شدند.

از دلایل احضار این کنشگران اطلاعی در دست نیست اما به گفته منابع مطلع، «هنگام حضور در مراکز امنیتی برخی از کنشگران مدنی را تهدید کردند و از آن‌ها خواسته‌اند تا مقالات و گزارش‌های خود را در راستای اهداف حکومت بنویسند.»

همچنین گزارش شده که نیروهای امنیتی 6 کنشگر ترکمن را در صورت عدم همکاری با اداره اطلاعات به صدور احکام زندان دوساله تهدید کرده‌اند و به دنبال آن، چندین صفحه پرمخاطب اینستاگرامی ترکمن ها نیز بسته شده است.

 

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *