دو روحانی ترکمن بازداشت شدند

توهرا – بعداز ظهر یکشنبه ۲۹ بهمن‌ماه دو روحانی اهل سنت ترکمن به نام های “جمال الدین آدی‌زاده” و “عبدالغفار بندی” از اهالی شهرستان کلاله توسط پرسنل وزارت اطلاعات استان گلستان بازداشت و پس از تفتیش کامل منازل و ضبط وسایل شخصی به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش توهرا، فعالان حقوق بشر ترکمن‌صحرا، بعد از ظهر روز گذشته مورخ ۲۹ بهمن‌ماه دو روحانی اهل سنت ترکمن توسط پرسنل وزارت اطلاعات استان گلستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

جمال الدین آدی‌زاده فرزند قربان ساکن روستای قوجمز از توابع شهرستان کلاله است.

جمال الدین آدی زاده

این روحانی در محل کار خود بازداشت شده، گفته می‌شود منزل و محل کار آقای آدی‌زاده مورد تفتیش قرار گرفته و وسایل وی از جمله فلش مموری، هارد اکسترنال و کتاب های وی توسط نیرو های امنیتی ضبط شده است.

عبدالغفار بندی دیگر روحانی بازداشت شده روز گذشته ساکن روستای اورجنلی از توابع شهرستان کلاله است.

در خصوص آقای بندی یک منبع نزدیک به خانواده وی به توهرا گفت: “ماموران امنیتی به عبدالغفار هشدار ایست داد ولی او توجهی نکرد، مردم با مداخله آنی با ماموران امنیتی درگیر شدند”.

این منبع در ادامه گفت: “ماموران با شلیک تیر هوایی هسته تشکیل شده را بهم زدند و عبدالغفار را با ضرب و شتم به مکان نامعلومی منتقل کردند”.

وی در ادامه افزود “پیش از بازداشت منزل عبدالغفار توسط ماموران تفتیش شد”.

علی‌رغم پیگیری نزدیکان این دو روحانی از دلایل و اتهامات وارده برای بازداشت این افراد هیچ اطلاعی حاصل نشده و تنها به خانواده و نزدیکانشان گفته شده برای پیگیری وضعیت حقوقی‌شان به دادگاه ویژه روحانیت شهرستان گرگان مراجعه کنند.

شهرستان کلاله یکی از شهرستان های استان گلستان است، جمعیت این شهرستان در سال ۸۵ برابر با ۱۵۳۲۶۱ بوده است.

نویسنده: دانیال بابایانی

 

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *