دو شهروند اهل سنت ترکمن بازداشت شدند

توهرا ــ طی دو ماه گذشته دست کم دو تن از فعالان اهل سنت ترکمن توسط اداره اطلاعات استان گلستان دستگیر و به مکان نامعلوم منتقل شدند.

به گزارش توهرا،فعالان حقوق بشر ترکمن صحرا، دو تن از شهروندان اهل سنت ترکمن به نام های حاج محمد رحیمی و سعید محمدی طی دوماه گذشته از سوی اداره اطلاعات استان گلستان بازداشت شده اند.

حاج محمد رحیمی فرزند مولام  ساکن کلاله بیش از ۵۵ روز است توسط اداره اطلاعات استان گلستان دستگیر و به بازداشتگاه اطلاعات گرگان منتقل شده است. وی پس از دستگیری حداقل ۴۰ روز را در انفرادی اداره اطلاعات مرکز استان در شهرستان گرگان سپری کرده است.

یک منبع مطلع  نزدیک به خانواده رحیمی یا نام مستعار علی به توهرا گفت:” محمد رحیمی فرد آرامی است و در یک رنگ فروشی در کلاله شاگردی میکرد ۵۵ روز قبل توسط اداره اطلاعات استان گلستان بازداشت و به اطلاعات گرگان منتقل شد.”

علی در ادامه گفت:”این طلبه ترکمن در هنگام بازجویی تحت شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفته و طی ۱۵ روز گذشته به دادگستری گنبد سپس به زندان گنبد منتقل شده است.”

علی ادامه افزود :”معاون دادستان گنبد با نام محمد تاجیک بازپرس پرونده اش است و برای این طلبه ترکمن  وثیقه ی ۵۰ میلیون تومانی صادر کرده ولی همچنان با وجود تامین وثیقه توسط خانواده اش معاون دادستان هنوز برای آزادی اش اقدامی نکرده و بازپرس وثیقه را قبول نمیکند.”

علی اضافه کرد :”این طلبه ترکمن در بدو ورود به زندان توسط  مسئولین زندان مورد توهین و ضرب و شتم قرار گرفته است.”

علی در ادامه گفت :”وی در اتاق ۳ قرنطینه زندان گنبد در کنار قاچاقچیان و متهمان به درگیری در فضایی بسیار آلوده نگهداری میشود.”

همچنین گزارش شده پس از دستگیری محمد رحیمی  یک فعال مذهبی دیگر با نام سعید محمدی طی یکماه گذشته توسط ماموران اطلاعات استان گلستان دستگیر شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به توهرا گفت :”سعید طلبه حوزه علمیه و یک فعال مذهبی اهل سنت است یکماه است توسط اطلاعات دستگیر و به اطلاعات گرگان برده شد.”

این منبع مطلع در ادامه افزود :”سعید محمدی تاکنون هیچگونه موارد افراط گری دینی و حتی سابقه کیفری نداشته است.”

گفتنی است تا هنگام تهیه این گزارش از وضعیت سعید محمدی اطلاعی در دست نیست.

لازم به یادآوری است پیشتر خبرگزاری هرانا در مهرماه سال ۹۳ به دستگیری ۱۴ شهروند اهل‌سنت ترکمن از جمله عبدالحی آتابای، یونس نفسی و وحید یزدان‌پرست اشاره کرده بود.

بنابر  این گزارش چهار شهروند ترکمن طی حدود ۴۵ روز بازداشت در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات استان گلستان در شهر گرگان بدون اجازه تماس با خانواده یا وکیل تحت بازجویی قرار گرفته و پس از تکمیل پرونده و جلسه بازپرسی برای هریک قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر و با تودیع آن تا وقت دادگاه آزاد شدند.

حکم برائت این شهروندان در تاریخ سوم مردادماه سال ۹۵ توسط  شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان صادر شد.

دستگاه امنیتی به هدف سرکوب و محدود کردن جامعه سنی مذهب کشور عموما برای دستگیری مبلغین اهل سنت اتهامات سلفی گری، وهابی گری و یا عضویت در گروه های معاند نظام را در نظر می‌گیرد در حالی که عمدتا این اتهامات پایه ای ندارند.

 

نویسنده: دانیال بابایانی

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *